Wojewoda Łukasz Kmita z wizytą w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach
2023-02-02

Jest pierwsze w Małopolsce i zarazem najnowocześniejsze w Polsce. Można się tam przekonać, czym jest czad i jak się przed nim chronić. Zwiedzający zobaczą też animowany pożar oleju, próbę jego gaszenia wodą i tego skutki. Przekonają się też, jak szybko rozprzestrzenia się pożar lasu i jak groźne są skutki wypalania traw. Wszystko w realistycznych, sugestywnych inscenizacjach, wykorzystujących nowoczesne technologie.

Takie możliwości daje Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach, otwarte w październiku 2022 roku. Dziś odwiedził je wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszył mu poseł Władysław Kurowski.


Edukacja przeciwpożarowa to podstawa


Powierzchnia edukacyjna Centrum podzielona została na sektory tematyczne dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa nad wodą i w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy zajęć mają okazję poznać proces akcji ratowniczo-gaśniczej i sami wcielić się w rolę strażaków. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach ma w prosty i atrakcyjny sposób uczyć dzieci i młodzież podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej.

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej jest częścią Gminnego Centrum Społeczno-Edukacyjnego wspierania rozwoju jednostek ratowniczo-gaśniczych i mieści się na piętrze remizy OSP Dobczyce. Koszt utworzenia Gminnego Centrum Społeczno-Edukacyjnego wspierania rozwoju jednostek ratowniczo-gaśniczych wyniósł prawie 3,3 mln zł, z czego 2,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– To doskonały przykład projektu służącego społeczności lokalnej, zrealizowanego dzięki programowi rządowemu. Gratuluję tego nowoczesnego i imponującego przedsięwzięcia, jakim jest Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Dzieci i młodzież będą uczyć się tu prawidłowych zachowań i zasad bezpieczeństwa. Profilaktyka oraz edukacja to podstawa w tym zakresie – w myśl zasady: czym skorupka za młodu nasiąknie… Ten projekt to znaczący element systemu ratowniczo-gaśniczego w Małopolsce. To także forma przyciągania młodzieży do służby w Straży Pożarnej, gdyż uczestnicy zajęć mają m.in. okazję poznać proces akcji ratowniczo-gaśniczej i sami wcielić się w rolę strażaków. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach i zachęcam do szerokiego korzystania z możliwości, jakie daje to miejsce – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Mieszczące się na powierzchni 500 m2 Centrum realizuje m.in. program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży. W tym celu stworzona została interaktywna „ścieżka bezpieczeństwa”, która z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii pozwala na realizację materiału edukacyjnego z zakresu unikania niebezpieczeństwa oraz postępowania w obliczu zagrożenia – mówi burmistrz Dobczyc Tomasz Suś.

Więcej o Centrum: https://zosprp.pl/2022/11/17/centrum-edukacji-przeciwpozarowej-w-dobczycach-zaprasza/


Nowa siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Usług Wspólnych


W drugiej części budynku komunalnego przylegającego do remizy nową siedzibę zyskał Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobczycach oraz Centrum Usług Wspólnych Gminy Dobczyce. Dziś otwarta została nowa siedziba tych jednostek.

– Nowa przestrzeń pracy tych jednostek zapewni wysoki komfort pracownikom i klientom. Wszystkie usługi związane z polityką społeczną będą teraz w jednym miejscu, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia rodzaju spraw, które będą tu prowadzone. Gratuluję tej inwestycji – inwestycji w jakość pracy administracji samorządowej – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Za zasługi na rzecz społeczności


Podczas wizyty w Dobczycach wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył burmistrzowi Tomaszowi Susiowi Brązowy Krzyż Zasługi.
 
– Zawszę powtarzam, że dobra współpraca pomiędzy rządem i samorządem daje owocne plony. Ona kwitnie w Dobczycach. Zawnioskowałem do Pana Prezydenta o to odznaczenie państwowe w uznaniu zasług Pana Burmistrza dla społeczności lokalnej – wieloletniej pracy samorządowca, kiedy to bezpośrednio angażował się m.in. w modernizację poradni i oddziałów myślenickiego szpitala, pozyskiwanie środków i materiałów dla tej jednostki czy rozwój oświaty i turystyki. Niech ten Brązowy Krzyż Zasługi będzie podziękowaniem i uhonorowaniem dotychczasowej pracy podejmowanej dla dobra wspólnego, ale również motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań z myślą o rozwoju Dobczyc – przekazuje wojewoda Kmita.

AH0A3866AH0A3879AH0A3897AH0A3514AH0A3539AH0A3583AH0A3602AH0A3615AH0A3743AH0A3738AH0A3608AH0A3667AH0A3830AH0A3721AH0A3761AH0A3833AH0A4090AH0A3981AH0A4203AH0A4167AH0A4179AH0A4060AH0A4247AH0A4386AH0A4285AH0A4345AH0A4311
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj