Doctors Africa, czyli o lekarzach z pasją i sercem
2023-02-02

Afryka to kraj kontrastów. Z jednej strony kojarzy się z safari, pięknymi wschodami słońca, dziko żyjącą zwierzyną. Z drugiej – z podstawowymi problemami takimi jak choćby odpowiednia opieka medyczna. Lekarze i wolontariusze z misji medycznej „Doctors Africa” dokładają wszelkich starań, aby „robić różnicę” i efektywnie poprawić jakość życia mieszkańców Afryki Wschodniej. Na krakowskich Plantach nieopodal ul. Franciszkańskiej zobaczyć można wystawę pn. „Doctors Africa – lekarze z pasją i sercem” prezentującą dokonania tej grupy misyjnej. W otwarciu ekspozycji wziął dziś udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Z pasji i potrzeby serca

Doctors Africa to projekt realizowany przez Fundację Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika. Tworzony jest przez grupę lekarzy i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, którzy swoimi zdolnościami i kwalifikacjami zawodowymi chcą wspierać potrzebujących w Afryce. Celem projektu jest poprawa jakości opieki zdrowotnej poprzez długotrwałą współpracę z tamtejszą społecznością. W 2022 r., z pomocą darczyńców, udało się zorganizować aż sześć wyjazdów do Maganzo i Bugisi na terenie Tanzanii.

Wystawa pn. „Doctors Africa – lekarze z pasją i sercem” to siedem dwustronnych plansz prezentujących zdjęcia z ostatnich misji, uzupełnionych komentarzami. Pokazuje drogę niezbędną do przebycia przy organizacji każdej misji oraz poszczególne projekty realizowane w ramach „Doctors Africa”. Wystawa będzie dostępna do 17 lutego.


Misja życia: pomagać mądrze i realnie


– W misji takiej jak nasza chodzi o realną zmianę, jaką można przynieść. I to zmianę długotrwałą. Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu. W jakimś sensie jest to misja życia – nie dlatego, że przeżyjemy wspaniałą przygodę – ale dlatego, że realnie wiele żyć uratujemy – mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, twórca projektu Doctors Africa.

– To właśnie z tego względu – w uznaniu takiej koncepcji niesienia pomagania – projekt „Doctors Africa” otrzymał wsparcie w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska pomoc rozwojowa”. Jego celem jest wyłonienie najlepszych ofert z propozycjami zadań publicznych, obejmujących realizację działań rozwojowych. Konkurs obejmuje kraje priorytetowe polskiej pomocy, takie jak Gruzja, Mołdawia, Liban, Palestyna, Kenia, Senegal i Tanzania oraz inne. W 2022 roku Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika na zadanie „Poprawa zdrowia w Tanzanii” otrzymała wsparcie w wysokości blisko 4 mln zł. Dziękuję również za grant, który szlachetnej inicjatywnie małopolskich lekarzy i wolontariuszy został przyznany z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Takimi inicjatywami jak misje medyczne „Doctors Africa” Małopolska daje doskonały przykład, jak nieść pomoc, jak dzielić się sercem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Więcej o Konkursie „Polska pomoc rozwojowa 2022": https://www.gov.pl/web/polskapomoc/konkurs-polska-pomoc-rozwojowa-2023


Wystawa, która poszerza horyzonty

– „Doctors Africa” to wyjątkowa misja, o której warto głośno mówić. Niezwykła determinacja i chęć pomagania wbrew wszelkim przeciwnościom to główne czynniki, które decydują o tym, że ten projekt rzeczywiście „robi różnicę”. Ta niezwykła wystawa prezentuje kulisy pracy i projekty realizowane przez wolontariuszy w ramach Doctors Africa – szereg wysiłków, które składają się na przygotowania, oraz złożoność działań, które są podejmowane na miejscu. Zachęcam do jej obejrzenia. To wystawa, która poszerza horyzonty i przenosi w zupełnie inny świat – świat misji medycznej, prowadzonej w trudnych warunkach Afryki. Świat edukacji medycznej, która czasami jest pracą u podstaw. Świat pomocy świadczonej z potrzeby serca i w wyjątkowo konstruktywny sposób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Dzielić się wiedzą, czyli dać z siebie jak najwięcej


Doctors Africa to grupa lekarzy i studentów medycyny, którzy pragną swoimi zdolnościami zawodowymi wspierać społeczność w Afryce. Z małego pomysłu i pierwszych spotkań w gronie wolontariuszy powoli kiełkowała wspólna idea.

Działania zespołu skupiają się na przeprowadzaniu konsultacji, badań specjalistycznych oraz edukacji społeczności w Tanzanii i Ugandzie. Swoją wiedzą medyczną dzielą się z lokalnym personelem medycznym, przeprowadzając też warsztaty pierwszej pomocy oraz wsparcia psychologicznego dla uczniów. Dostarczają sprzęt i szkolą w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki oraz lekarzy – tak, aby z coraz lepszym skutkiem wspierać i edukować w miejscach, które tego najbardziej potrzebują.

Rok 2022 to czas intensyfikacji działań. Na 6 misji w ubiegłym roku wyjechało łącznie 19 lekarzy, prawie 30 wolontariuszy oraz 2 osoby niemedyczne zajmujące się rozwojem struktur szpitala w Maganzo. Lekarze udzielali konsultacji medycznych m.in. w zakresie: internistycznym (150), dermatologii (100), ginekologii (70) oraz chirurgii (38), wykonywali także badania diagnostyczne.

W ubiegłym roku, przy okazji Światowego Dnia Chorego 11 lutego, prof. Bartłomiej Guzik za swoją działalność w ramach misji medycznych odebrał z rąk wojewody Łukasza Kmity Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Więcej o misji medycznej „Doctors Africa”: http://www.doctorsafrica.org/

AH0A4606AH0A4450AH0A4540AH0A4579AH0A4597AH0A4420AH0A4424AH0A4415AH0A4405AH0A4428AH0A4653
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj