Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2023-01-30

- Nie będzie takiej sytuacji, że jakiś uchodźca pozostanie bez pomocy. Ta pomoc będzie nadal szeroka – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który był gościem poranka w Radiu Kraków. Bieżąca sytuacja uchodźców z Ukrainy, w tym zmiana specustawy, zapadliska w Trzebini oraz bezpieczeństwo podczas ferii to główne tematy poruszone podczas rozmowy.

- Od 1 marca uchodźcy, których pobyt w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przekroczył 120 dni, będą pokrywać 50% kosztów. Nie wszyscy uchodźcy. To kluczowa informacja. Jak ktoś przez 6 miesięcy jest w Polsce, korzysta z pomocy, Polska mówi tak: twoje przebywanie i korzystanie z pomocy to coś naturalnego, powinieneś jednak wnieść cegiełkę do tego. Pomoc dalej będzie szeroka. W 2022 roku w Małopolsce przekazaliśmy wsparcie dla uchodźców w kwocie ponad 700 milionów złotych. Odpłatność ma wynosić maksymalnie 40 złotych za osobę, która przebywa ponad 120 dni. Będą wyłączenia. To seniorzy - oni nie zapłacą, matki z niemowlętami, matki z trójką dzieci – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Generalnie zasada ma być taka, żeby jak najwięcej obywateli Ukrainy poszło do pracy. Zależy nam, żeby nasi przyjaciele z Ukrainy aktywizowali się przez pracę. Ta forma jest bardzo dobra. (…) W uzasadnionych przypadkach wojewoda lub inne organy będą mogły wyłączyć od odpłatności. Nie będzie osób, które pozostawimy same sobie. Chodzi o doszczegółowienie. W ustawie zapisano, że ZUS będzie otrzymywał dane z rejestru Straży Granicznej. Jak uchodźcy wrócą na Ukrainę, wyłączone będą świadczenia socjalne z Polski. Jak ktoś wyjeżdża, nie powinien mieć płaconych świadczeń socjalnych – dodaje wojewoda Kmita.

Podczas rozmowy poruszony został również temat zapadlisk w Trzebini oraz daty przedstawienia wyników badań, prowadzonych na terenach pogórniczych.

- Nie znam innej daty niż połowa lutego. Jestem w kontakcie z samorządem Trzebini i Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Ten termin jest aktualny. Zwracamy uwagę, żeby naukowcy szybko pracowali nad tymi danymi, ale żeby nie szli na skróty. Raport jest kluczowy dla przyszłości mieszkańców Trzebini. Przypominam, że te zapadliska nie wzięły się z nieba. To efekt eksploatacji kopalń z XIX wieku i decyzji o takim, a nie innym zamknięciu kopalni. Nie wypełniono przestrzeni kopalnianych, zalano wodą. Te decyzje obciążają polityków z początku XXI wieku. Urząd Górniczy i prokuratura to zbadają. Nie wyobrażam sobie, żeby samorząd i SRK obciążać konsekwencjami decyzji z tamtych lat – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ostatnim tematem były rozpoczynające się dziś ferie zimowe oraz kwestia zapewnienia bezpieczeństwa na małopolskich drogach.

- ITD i Policja intensywnie pracują na drogach, żeby dzieci pojechały bezpiecznie na ferie. Na ten moment jest bezpiecznie. W sobotę ITD odebrała jeden dowód rejestracyjny, kontroli było kilkanaście. Policja bada stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców. W Małopolsce jest mobilna jednostka kontrolna. To takie centrum prowadzące badania, czy samochód jest sprawny. To trwa kwadrans. (…) Apeluję do wszystkich, żebyśmy w czasie jazdy zapinali pasy w autobusie, nie chodzili. To ważne. Wszystkim nam zależy, żeby nasze dzieci bezpiecznie dotarły do celu. To obowiązek dorosłych. Trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Wszystkim Małopolanom życzę bezpiecznego wypoczynku – życzy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.


Radio Kraków WO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj