Tym, którzy scalają pokolenia. Dzień Babci i Dziadka 2023
2023-01-21

Są takie słowa, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Na ich myśl uśmiechamy się mimowolnie do siebie, a serce rozgrzewa wyjątkowe ciepło. Te słowa to Babcia i Dziadek. Utożsamienie dobroci, cierpliwości i oddania. Ten weekend z pewnością należeć będzie właśnie do Nich.

– Współcześni dziadkowie różnią się nieco od tych, których wspominają nasi rodzice. Pewnie trochę częściej są nadal aktywni zawodowo, zaangażowani w projekty społeczne czy realizowanie własnych pasji. Ich wkład w rozwój całej rodziny pozostaje jednak niezmienny. To budulec, który jest nie tylko fundamentem dla kolejnych pokoleń, ale także żywym drogowskazem i niezastąpionym wsparciem w momentach trudnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziadkowie towarzyszą przez całe życie w dorastaniu najpierw swoich dzieci, a następnie wnuków. Ale ich obecność jest bezcenna także dla najbliższego otoczenia, przyjaciół, sąsiadów czy przypadkowo spotkanych osób.

Niosą w sobie wspomnienie lat i wydarzeń minionych, podtrzymując pamięć o tych, co odeszli i o najważniejszych wydarzeniach. To oni także wzbudzają prawdziwie patriotyczne postawy i przekazują szacunek do najwyższych wartości.

Z wizytą u Wojewody Małopolskiego

- Są w Małopolsce miejsca, gdzie najmłodsze pokolenie, ramię w ramię realizuje wspólne projekty z osobami z pokolenia swoich dziadków. To bardzo inspirujące i rozwijające. Korzyści są obopólne i długofalowe, a nawiązane relacje wykraczają poza ramy projektów – dodaje wojewoda.

Jednym z przykładów takiego międzypokoleniowego projektu jest ten zrealizowany w ubiegłym roku przez seniorów z Sułoszowej. O tym, jak wyglądał, a także co aktualnie dzieje się „Pod Maczugą”, opowiedzieli uczestnicy miejscowego klubu seniora podczas wizyty w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Znamienitych gości podjęli wspólnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

We wtorek nordic walking, w środę rehabilitacja i gimnastyka na sali. Są też zajęcia z rękodzieła, warsztaty kulinarne i z majsterkowania. A to nie wszystko, przez cztery dni w tygodniu 38 mieszkańców z terenu gminy uczestniczy w zajęciach organizowanych przez miejscowy klub. Najstarsza z uczestniczek ma niemal 90 lat.

- Jak widać na przykładzie Państwa Klubu statut seniora to przywilej, którego może pozazdrościć nie jeden. Jestem pod sporym wrażeniem Państwa aktywności i wszechstronności podejmowanych działań. Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z Państwa ubiegłorocznym projektem spotkań z sułoszowskimi przedszkolakami. Każda chwila, która łączy pokolenia, jest bezcenna. Ale na docenienie zasługują nie tylko aktywności realizowane w ramach Klubu, ale także wspólne celebrowanie świąt i rocznic. Jestem przekonany, że tak budowana wspólnota będzie przyciągała kolejnych chętnych do tego, by stać się jej częścią – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wspólnie z I wicewojewodą Ryszardem Pagaczem, wojewodowie przekazali gościom pamiątkowe upominki, a także życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

- Niech pogoda ducha, siły i zdrowie dopisują Państwu każdego dnia. Niech wyobraźnia i pomysły inspirują do poszukiwania coraz ciekawszych form realizowania się. Nade wszystko zaś, niech zawsze otaczają Państwa bliscy i przyjaciele – także Ci, poznani w Klubie Seniora. Sto lat! – życzył wojewoda Łukasz Kmita.

- Nie tylko dzieci potrzebują obecności Babć i Dziadków w swoim życiu. Także dorośli czerpią z ich doświadczeń i wiedzy. Niech ta myśl, że Państwa obecność w życiu rodzinnym i społecznym jest pięknym darem, towarzyszy Wam każdego dnia – dodał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Z troską o seniorów

- Dzięki pewnym narzędziom my także możemy udzielać dodatkowego wsparcia naszym Babciom i Dziadkom. To właśnie nim dedykowany jest chociażby program Senior+. Małopolscy seniorzy mają aktualnie do dyspozycji 103 ośrodki, z których 23 działa w trybie domów dziennych, a 80 to kluby samopomocy. Łącznie zapewniają one ponad 2,5 tysiąca miejsc. Cieszę się, że miejsca te tętnią życiem, a Małopolanie chętnie dołączają do kolejnych aktywności, uczestnicząc w życiu społecznym – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Bieżąca działalność zarówno klubów samopomocy, jak i dziennych domów Senior+ to między innymi: zajęcia edukacyjne, jak chociażby kursy komputerowe, aktywność ruchowa czy kinezyterapia, wydarzenia kulturalno-oświatowe czy terapia zajęciowa. Seniorzy mogą korzystać także ze wsparcia socjalnego jak chociażby ciepły posiłek. Całość nastawiona jest w sposób szczególny na aktywizację społeczną, w tym wolontariat międzypokoleniowy.

20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy 20230122 seniorzy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj