Z nimi możemy czuć się bezpiecznie. Garnizon małopolskiej Policji podsumował ubiegły rok pracy
2023-01-20

Stoją na straży bezpieczeństwa, reagują w sytuacji zagrożenia. Prowadzą także działania prewencyjne i edukacyjne. To dzięki ich zaangażowaniu, w naszym województwie mogą odbywać się ważne wydarzenia, a Małopolanie mogą czuć się bezpiecznie. Policjanci z małopolskiego garnizonu, bo o nich mowa, podsumowali dzisiaj minione dwanaście miesięcy pracy. W naradzie uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Rok 2022 przyniósł ponownie dodatkowe wyzwania, które postawiły także nowe zadania przed małopolską Policją. Konflikt zbrojny w Ukrainie, ogromna fala uchodźców wojennych, która przetoczyła się przez nasze województwo, to tylko niektóre z elementów wzmożonej pracy Policji. Po okresie pandemii wracaliśmy do standardowych wydarzeń, konferencji, zawodów sportowych. Wszystko to mogło odbyć się w bezpiecznych warunkach dzięki zaangażowaniu i sumienności pracy małopolskich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy. Dzisiejsze spotkanie to okazja do podziękowania. To także czas wytyczania nowych celów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolski anioł stróż

Każdego dnia nad bezpieczeństwem Małopolan czuwa zespół składający się z blisko ośmiu tysięcy policjantów. Ich prace wspiera ponad tysiąc siedemset pracowników cywilnych. W małopolskim garnizonie pracuje także osiemdziesiąt przeszkolonych psów. Razem tworzą drużynę, która zapewnia bezpieczeństwo na wielu poziomach.

- Warto przy okazji uświadomić sobie, jak wiele osób zaangażowanych jest w tworzenie bezpieczeństwa w województwie. Praca policji przypomina złożony mechanizm, w którym każdy element jest ważny. Podobnie, wachlarz realizowanych zadań jest szeroki, choć dla wielu być może niedostrzegalny. Ten swoisty parasol ochronny, roztaczany nad mieszkańcami naszego województwa obejmuje także turystów i gości przebywających w naszym regionie – dodaje wojewoda.

Na lądzie, na wodzie, na narciarskim stoku

Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2021 r. Małopolskę odwiedziło ponad 13,3 mln turystów. Wśród nich byli zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Co ważne, ponad 55% wszystkich turystów przybyło do Małopolski za pomocą samochodu. Natężenie ruchu drogowego na drogach krajowych i wojewódzkich w Małopolsce, należy do największych w kraju.

Od stycznia do grudnia 2022 r. małopolska Policja poddała badaniu na zawartość alkoholu ponad 1 milion kierujących. To o 169% więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r.

Policjanci ruchu drogowego wylegitymowali w 2022 r. blisko pół miliona osób. Wystawionych zostało ponad 223 tys. mandatów karnych. Ujawniono także ponad 1,8 tysiąca kierujących nieposiadający uprawnień do kierowania. Ponadto funkcjonariusze sprawdzali czas pracy kierowców. Średnio, każdego dnia służbę w komórkach ruchu drogowego pełniło 357 policjantów.

Małopolska to region szczególnie atrakcyjny turystycznie. Także w tym zakresie możemy liczyć na wsparcie funkcjonariuszy.

W okresie zimowym policjanci pełnią patrole narciarskie. W 2022 roku było ich 270. W tym czasie funkcjonariusze podjęli 16 interwencji, nałożyli 24 mandaty karne, udzielili 13 pouczeń, a 551 razy zwracali uwagę na niestosowanie się do zasad dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Małopolska Policja prowadzi także działania profilaktyczne, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

- Nasze województwo to region, który jest atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Szczególna uwaga i czujność potrzebne są zwłaszcza w okresie wypoczynku dzieci i młodzieży. O ile wakacje letnie trwają we wszystkich województwach tyle samo, o tyle ferie zimowe w Małopolsce trwają najdłużej. Dlatego zarówno działania profilaktyczne, jak i faktyczna obecność na stokach narciarskich są równie cenne co standardowe działania na drogach. Doceniam, że takie właśnie akcje na stałe wpisały się w zadania Małopolskiej Policji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Policjanci pełnią także służbę na wodzie. Tylko w ubiegłym roku odbyli oni w samym sezonie letnim blisko 2 tysiące ośmiogodzinnych służb. W 2022 r. utonęło w Małopolsce 9 osób. Rok wcześniej było ich 6, a w 2019 i 202 r. aż 11.

Wszechstronność działań

- Bezpieczeństwo to jedna z naturalnych potrzeb człowieka. Chcemy czuć się spokojnie w swoim domu, w trakcie drogi do szkoły czy pracy, ale także uczestnicząc w obchodach świąt narodowych czy kibicując zmaganiom sportowym. W ubiegłym roku małopolski garnizon zapewnił blisko 42 tysiące godzin tzw. zabezpieczeń – mówi wojewoda.

Wśród wydarzeń, w których małopolscy funkcjonariusze pełnili służbę były między innymi: zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, wizyta prezydenta USA w Polsce, Światowe Forum Miejskie WUF w Katowicach, szczyt OBWE w Łodzi, Tour de Pologne czy Samochodowy Rajd Małopolski.

Policjanci pełnili także działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym między innymi w ramach akcji: weekend majowy, bezpieczna droga do szkoły, znicz.

Efekt tych szeroko zakrojonych działań to poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Małopolsce. Szczególnie tendencja ta widoczna jest od 2016 r. Na drogach w naszym województwie zanotowano wówczas blisko 4 tys. wypadków, w których ok. 4,7 tys. osób było rannych, a 185 poniosło śmierć. W ubiegłym roku natomiast wypadków drogowych było 2,2 tys. przy 2,6 tys. rannych i 102 osobach zabitych.

Bezpieczeństwo nie zna granic

Warto wspomnieć, że małopolscy funkcjonariusze Policji wspierają działania swoich kolegów także poza naszym województwem.

W sposób ciągły, od 10 października 2021 r. pełnili służbę na terenie objętym stanem wyjątkowym, przy granicy z Białorusią. W województwie lubelskim, w trybie dwutygodniowych cykli, pracowało 424 funkcjonariuszy z ruchu drogowego.

Natomiast od 24 lutego 2022 r., 78 policjantów z Małopolski pełniło służbę w województwie podkarpackim, w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Policjanci prowadzili także działania profilaktyczne na rzecz obywateli Ukrainy, w tym między innymi przygotowana została specjalna ulotka w języku ukraińskim. Zawiera ona chociażby wybrane przepisy ruchu drogowego czy różnice dotyczące poruszania się po polskich i ukraińskich drogach. Ulotki przekazywane były podczas kontroli drogowych, a także dostarczane do miejsc zamieszkania uchodźców.

Służba największym priorytetem

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie miało dzisiaj także miejsce uroczyste pożegnanie zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie, insp. Roberta Strzeleckiego.

- Służba w Policji to misja, która realizowana z pasją i oddaniem może stanowić przygodę życia. Pana oddanie, poświęcenie i osobiste zaangażowanie stały się inspiracją dla wielu współpracowników i zasługują na najwyższe uznanie. Proszę przyjąć także ode mnie wyrazy szacunku i podziękowanie za profesjonalizm okazywany w wykonywaniu obowiązków służbowych – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Po latach służby, w tym ostatnich pełnionych w strukturach kierownictwa KWP w Krakowie, insp. Robert Strzelecki zakończył swoją pracę zawodową. Podczas uroczystej zbiórki, pożegnalny hołd oddali swojemu przełożonemu funkcjonariusze, którzy wzrastali przez lata pod jego skrzydłami, czerpiąc z doświadczenia i wiedzy, a także zarażając się pasją do pełnienia powierzonych zadań.


20230120 Narada Policji 20230120 Narada Policji 20230120 Narada Policji 20230120 Narada Policji 20230120 Narada Policji 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja 20230120 Policja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj