Bezpieczeństwo przede wszystkim
2023-01-18

Rozwój małopolskich jednostek WOT, rozbudowa infrastruktury wojskowej w regionie oraz plany inwestycyjne na potrzeby Wojska Polskiego. To główne tematy spotkania, w którym wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, poseł Patryk Wicher, senator Wiktor Durlak, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Omawiano m.in. prace przy tworzeniu jednostki wojskowej w Wojnarowej, w gminie Korzenna. Ma to być miejsce stacjonowania 4 Batalionu Piechoty Górskiej.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Wojska Polskiego: płk Marcin Żal – szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie,  płk Marcin Siudziński - dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Artur Wiatrowski z 6 Brygady Powietrznodesantowej, płk Robert Berej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz płk Krzysztof Kaleta z Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie.

- Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny to priorytet dla polskiego rządu. Dziś, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna, obronność jest szczególnie ważna. Właśnie dlatego intensyfikujemy działania w tak wielu obszarach. Zwiększająca się systematycznie liczebność wojska, prowadzenie akcji szkoleniowych i poszerzanie infrastruktury z tym związanej - to główne kierunki. Inwestowanie w bezpieczeństwo i umacnianie armii to plan na kolejne lata. Na ziemi sądeckiej są już Wojska Obrony Terytorialnej. Liczymy, że ich liczebność będzie rosła. Rozwój wojska w Małopolsce to ogromna inwestycja finansowa wymagająca współpracy i zaangażowania. Współdziałamy, aby przygotować jak najlepszą infrastrukturę, w tym sieć dróg, które będą służyły także rozwijającemu się Wojsku - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wspierane jest również powstawanie w Małopolsce Ośrodków Szkoleniowych oraz rozwoju Legii Akademickiej, które będą zachęcać nowych ochotników do zostania zawodowymi żołnierzami.

20230118_mon 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej 20230118_spotkanie Ministerstwo Obrony Narodowej
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj