O zapadliskach w Trzebini, przygotowaniach służb do zbliżających się ferii zimowych i węglu dostarczanym do małopolskich samorządów. Rozmowa z wojewodą Łukaszem Kmitą na antenie Radia Kraków
2023-01-13

Od dłuższego czasu z uwagą przyglądamy się sytuacji w Trzebini i powstającym tam zapadliskom. W mijającym tygodniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał nawet posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone temu tematowi. Dziś w rozmowie w Radiu Kraków wojewoda przybliżył słuchaczom dotychczasowe ustalenia.

- Pewne nasilenie zjawisk nastąpiło w ciągu ostatnich 15 lat. W ostatnim roku coraz więcej zapadlisk się pojawia. Z danych od służb i ekspertów pracujących na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń wynika, że zapadliska pojawiają się w miejscach, gdzie były tak zwane płytkie chodniki, gdzie eksploatacja węgla następowała od 10 do 15 metrów od poziomu gruntu. Jest to związane z podnoszeniem się wody. Wydałem jasne dyspozycje. Okręgowy Urząd Górniczy ma sprawdzić, czy podjęta decyzja o likwidacji kopalni - to decyzja z końcówki lat 90. - była właściwa. (…) Uruchomiłem narzędzia, żeby sprawdzić, co się dzieje. Druga kwestia to georadary, które mogą do 50 metrów w głąb ziemi sprawdzić, czy są tam pustki. Są trzy takie urządzenia na świecie, zbudowane w ramach start-upów. (…) To najwyższej jakości sprzęt – tłumaczył wojewoda Kmita.

Rozmawiano także o rozpoczynającym się wkrótce zimowym wypoczynku dzieci i młodzieży.

- Jak co roku przygotowujemy służby i przestrzegamy tych, którzy chcą iść na skróty. Ferie w Małopolsce to czas bezpiecznego odpoczynku. Służby pracują na pełnych obrotach. Ci, którzy przyjeżdżają do Małopolski, muszą robić wszystko, żeby było bezpiecznie. Policja, ITD sprawdzają autokary dowożące dzieci. TOPR i GOPR jest gotowy. Wiele osób przyjedzie, próbuje wypraw w góry. Apeluję do Małopolan. Sprawdzajmy komunikaty, jeśli chcemy iść w góry. Kierujmy się bezpieczeństwem. Kuratorium Oświaty będzie sprawdzało, żeby nie było „dzikich kolonii”. Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Budowlana sprawdzi dachy – zapewniał wojewoda.

Wśród poruszanych tematów znalazły się także: dystrybucja węgla oraz formowanie i budowa siedziby dla nowej jednostki wojskowej w gminie Korzenna.

- Generalnie Małopolska jest najlepiej zaopatrzona w węgiel. Są jednostkowe przypadki. Śledzę to. Wiem, które gminy mają problem. W Gorlicach zamówiono kostkę, dostępny jest węgiel. Akurat rodzaj zamówiony przez gminę jeszcze nie dotarł. Robimy wszystko, żeby dotarł. We wtorek prezes Polskiej Grupy Górniczej spotka się ze mną i z samorządami w ramach wideokonferencji, żeby zamknąć temat dostaw węgla w ubiegłym roku i zacząć dyskusję o potrzebach gmin. (…) Tylko w 2% samorządów są pewne problemy logistyczne. Jest moje oczekiwanie, żeby spółki górnicze sprawnie dostarczyły węgiel. Dementuję informacje, że węgla w Małopolsce nie ma. Odwrotnie. Węgiel jest dostarczony w Małopolsce – przekazał wojewoda Łukasz Kmita.

- Z końcem roku z rezerwy Premiera były środki dodatkowe na drogi dla gminy Korzenna. To wielkie przedsięwzięcie dla całej Sądecczyzny. W Wojnarowej powstanie obiekt wojskowy i będą żołnierze. Będą miejsca pracy. Pomożemy gminie Korzenna. Współpraca z panem wójtem jest wzorcowa. Będziemy myśleli o gminie, żeby nie tylko zbudować nowe drogi, ale dostosować je do wojska. Musi być odpowiednia nośność drogi. Będą cięższe transporty – podsumował wojewoda Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/Foto: Radio Kraków 


20220708Radio_Kraków_wojewoda_ŁK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj