Książ Wielki ponownie na prawach miasta
2023-01-03

Wraz z nowym rokiem w Książu Wielkim ponownie zasiadał będzie burmistrz. Zamiast Rady Gminy – pracować będzie Rada Miasta i Gminy. Decyzją Rady Ministrów od 1 stycznia 2023 r. Książ Wielki może cieszyć się bowiem prawami miejskimi. Dzisiaj nowe miasto odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Zgodnie ze zwyczajem, początek roku to czas budowania nowych planów i ustalania priorytetów działania na kolejne miesiące. Dla Książa Wielkiego ten rok jest z pewnością wyjątkowy. Po 154 latach znów może się on szczycić prawami miejskimi. Życzę zatem, aby ta wyjątkowa zmiana była inspiracją do dalszego rozwoju, a przygotowywane zadania ambitne i służące mieszkańcom – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia wojewoda przekazał dyplom przygotowany specjalnie na tę okazję dla mieszkańców, władz lokalnych i całej społeczności Książa Wielkiego.

Pod koniec 2022 r. wójt Marek Szopa odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania praw miejskich. Na ręce przewodniczącego Rady Gminy trafił wówczas symboliczny klucz do bram miejskich.

Książ Wielki jest jednym z 15 nowych miast, które od początku 2023 r. znalazły się na mapie Polski. Jak podkreślił podczas ceremonii Prezes Rady Ministrów, są to miejscowości, które w ostatnich latach podniosły poziom urbanizacji, są dobrze skomunikowane, a większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Do listy nowych polskich miast dołączył także położony w Małopolsce Czarny Dunajec.

Po zmianach, łącznie w Polsce jest 979 miast.

Gmina Książ Wielki jest beneficjentem rządowych programów inwestycyjnych. Tylko w ubiegłym roku samorząd otrzymał 9,5 mln zł z  na realizację inwestycji pod nazwą „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków”. Z kolei na wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim na rzecz powiatu miechowskiego trafiło 30 mln zł.


20230103 Ksiaz Wielki 20230103 Ksiaz Wielki 20230103 Ksiaz Wielki 20230103 Ksiaz Wielki 20230103 Ksiaz Wielki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj