Łukasz Kmita w Radiu Kraków: na wszelki wypadek państwo polskie jest przygotowane
2022-10-03

System dystrybucji jodku potasu w Małopolsce, środki z Funduszu Medycznego dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, proces szczepień przeciwko COVID-19, rozpoczynający się właśnie piąty turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- My od kilku tygodni pracujemy z MSWiA nad działaniami. Przebiegło to sprawnie. Przypomnę, że do tej pory jodek potasu znajdował się w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W wyniku naszych ustaleń po pierwsze trafił on do komend wojewódzkich PSP – była to komenda w Krakowie i duży magazyn w Dąbrowie Tarnowskiej. Ale w związku też z sytuacją, która ma miejsce na wschodzie, decyzjami ministra przekazaliśmy jodek potasu do komend powiatowych, a więc jest już on stosunkowo blisko obywateli. Podkreślamy – zdarzenie radiacyjne to bardzo mało prawdopodobne zdarzenie, ale państwo polskie, jak w każdej sytuacji, stara się być przygotowane na różny rozwój scenariuszy. Na tę chwilę nie mamy się czego obawiać. Jako wojewoda podjąłem wspólnie z komendantem wojewódzkim rozmowy z samorządami. W pierwszej kolejności z samorządami dużych miast – Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa i Oświęcimia, czyli miast prezydenckich. Pan prezydent Krakowa ustalił że w na terenie miasta będzie około 180 punktów wydawania jodku. Na terenie Nowego Sącza 22, w Tarnowie około 60 w Oświęcimiu około 16. Będzie to działało na zasadzie, tutaj użyje określenia ministra Wąsika, tak zwanej „ślepej dystrybucji”. W przypadku wystąpienia, mało prawdopodobnego, podkreślam, zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, nasze służby państwowe natychmiast powiadomią wszystkich mieszkańców wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli za pomocą między innymi alertu RCB, za pomocą specjalnego systemu, który będzie informował mieszkańców za pośrednictwem specjalnego paska na telewizorze, ale także służby poprzez komunikaty dźwiękowe. Natomiast rolą samorządu jest określenie tych miejsc i zorganizowanie osób do wydawania jodku potasu
– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Rozmawiano także o sytuacji epidemicznej w Małopolsce oraz o procesie szczepień przeciwko COVID-19.

- Ja myślę że przede wszystkim do nas muszą przemówić fakty i to że niestety zwiększa się liczba pacjentów w szpitalach. Dokładnie dwa tygodnie temu mieliśmy aż o 57 pacjentów mniej w szpitalach niż dzisiaj. 181 osób było 19 września w szpitalach, dzisiaj mamy znacznie więcej, bo 238, czyli to jest sygnał, a rozmawiałem także jeszcze w piątek z anestezjologami, między innymi z panem profesorem Szczeklikiem, który wskazał mi, że pojawiają się już osoby, które mają problemy w ramach intensywnej terapii, czyli ich stan się znacznie pogarsza. To jest chyba dla nas wszystkich sygnał, że nie dajmy się pokonać koronawirusowi, nie dajmy się pokonać tej dramatycznej, ciężkiej chorobie COVID-19, nie słuchajmy niesprawdzonych fake newsów i po prostu zrealizujmy szczepienia. Moja żona już się zaszczepiła Ja planuję to zrobić w najbliższym czasie i zachęcam wszystkich Małopolan, którym zdrowie na to pozwala – po pierwsze do konsultacji z lekarzem, a po drugie do wyboru tego, abyśmy dokonali szczepienia i zabezpieczyli się kolejną tarczą ochronną – podkreślił Łukasz Kmita.

Wśród poruszonych tematów był także rozpoczynający się właśnie pięty turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz zmiany wprowadzone ustawą o obronie Ojczyzny.

- Muszę powiedzieć że to jest wielki sukces – sukces Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, ale trzeba też powiedzieć, sukces Polski, bo w tej chwili możemy już mówić, że w samej Małopolsce ponad 650 młodych ludzi jest przeszkolonych, jeśli chodzi o dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Rzeczywiście od dzisiaj do końca października będzie trwało kolejne szkolenie. Zwracam uwagę na to, że ustawa, która weszła, ustawa o obronie ojczyzny, miała trzy główne założenia. Właśnie wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej, która jest realizowana. Dziękuję tym wszystkim Małopolanom, którzy zdecydowali się, aby swoją przygodę z wojskiem rozpocząć, bo dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma za zadanie umożliwienie ochotnikom odbycia podstawowego szkolenia wojskowego. Cztery tury już za nami, teraz zaczynamy piątą, przedostatnią. Mam nadzieję że będzie tych naszych wspaniałych bohaterów jeszcze więcej. A mówię o tym dlatego, że to nie jest jedyna forma współpracy wojska. Przypomnę, że w sobotę było ślubowanie osób, które przystąpiły do WOT-u. Ponad 120 bohaterów, bo tak nazywam tych ludzi, stało się dzięki przysiędze żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej
– mówił wojewoda.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:
https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-na-wszelki-wypadek-panstwo-polskie-jest-przygotowane

Foto RK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj