Pomnik generała dra Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego
2022-06-30

Generał, dyplomata, lekarz, dziennikarz, poeta… Bolesław Wieniawa-Długoszowski zapisał się na kartach historii jako człowiek wielu talentów. Był wielkim patriotą. Należał do najważniejszych działaczy niepodległościowych ubiegłego wieku. Przy grobie Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie stanął jego pomnik.

W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli: II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie dr n. przyr. Wojciech Giermaziak.

– Życiową misją Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego była służba Ojczyźnie. Dobro Rzeczypospolitej stawiał na pierwszym miejscu. Wpływ na to bez wątpienia miał Marszałek Józef Piłsudski. Przebywając przez lata w bliskim otoczeniu Ojca Niepodległości, stał się na wskroś przesiąknięty głębokim patriotyzmem. Warto pamiętać, że każdy z nas, każdy ze swoimi najlepszymi talentami może przyczyniać się do budowy silnej Polski. Nasza codzienność, nasze zaangażowanie, nasza troska o dobro wspólne — to wszystko bez wątpienia jest miarą współczesnego patriotyzmu. Niech odsłonięty dziś pomnik Generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego nam o tym przypomina. Dziękuję wszystkim podmiotom zaangażowanym w zasadną ideę upamiętnienia tej ważnej postaci i fundatorom pomnika – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski jest dzisiaj jednym z symboli II Rzeczpospolitej, ale to też jedna z najbarwniejszych postaci międzywojennej Polski. Jednak nim został tak barwną postacią przyniósł Polsce niepodległość – najpierw jako członek Związku Strzeleckiego, potem żołnierz I Kompanii Kadrowej, która w sierpniu 1914 roku wyszła z krakowskich Oleandrów. Następnie przez meandry życia wojskowego, politycznego, dyplomatycznego szedł przez wojnę polsko-bolszewicką, II wojnę światową, aż do swojej tragicznej śmierci w roku 194. Wieniawa to przede wszystkim człowiek z krwi i kości, który służył, bił się z Polską w sercu, ale też kochał. (…)Tak wiele cnót Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego sprawia, że dzisiaj Polska, Instytut Pamięci Narodowej i wszyscy Państwo, go bardzo szanują, ale też kochamy go za to jakim był człowiekiem i jak bardzo przysłużył się Rzeczypospolitej – przekazuje dyrektor IPN dr Karol Nawrocki.

– Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski był wielkim Polakiem. Władał sześcioma językami, znakomicie nadawał się nie tyle do konia i szabli, co do dyplomacji. Zostało to skutecznie wykorzystane (…). Dziękuję wszystkim Państwu za udział w tej uroczystości. Również tym, których dzisiaj tutaj nie ma, przede wszystkim fundatorom pomnika. To jedyny pomnik w Polsce pełnopostaciowy – mówi dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie dr n. przyr. Wojciech Giermaziak.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w klasztorze Karmelitów Bosych – kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza. Odsłonięcie pomnika odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po odczytaniu apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej, uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przy grobie gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice 20220630 Wieniawa Pomnik Rakowice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj