Nowe arcydzieła na Wawelu. Brueghel i Heda
2022-02-18

Zamek Królewski na Wawelu wzbogacił swoją kolekcję malarstwa o dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej, XVII-wieczne cenne kompozycje: „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy. Pozyskane dzięki mecenatowi państwa ze zbiorów prywatnych w Paryżu obrazy to pod względem wartości największy zakup dzieł malarskich w powojennej historii Wawelu. W nadzwyczajnym pokazie najnowszych nabytków w Sali Senatorskiej Zamku wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

To wyjątkowe osiągnięcie. Jeden z największych zakupów dzieł malarskich w Polsce. To działanie wpisuje się w nasze wsparcie dla wiodących kolekcji dzieł sztuki. Realizujemy te działania m.in. dzięki temu, że w ostatnich latach znacznie więcej środków jest przeznaczonych na kulturę. Pozyskanie tej klasy dzieł wymaga ogromu pracy, znajomości, profesjonalizmu, za co serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu zaprezentowanych dzisiaj obrazów – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Oferta kulturalna Krakowa jest niezwykła. Miasto przyciąga miłośników sztuki nie tylko z całej Polski. Szczególne miejsce zajmuje Zamek Królewski na Wawelu, który może się poszczycić wspaniałymi ekspozycjami. Od dziś dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dawna siedziba królów Polski zyskała dzieła wybitnych niderlandzkich malarzy. Te dzieła podniosą wartość już teraz okazałej kolekcji i przyciągną na Wawel kolejnych miłośników sztuki oraz turystów, zarówno polskich jak i zagranicznych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Spektakularne wzbogacenie zamkowej kolekcji

Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników.

Nabycie tych wyjątkowych dzieł było możliwe dzięki mecenatowi państwa i dotacji celowej MKiDN oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był to okazyjny zakup, ponieważ oba nabytki mają wielką wartość artystyczną i są jednymi z najcenniejszych obrazów w polskich muzeach. To spektakularne wzbogacenie zbiorów zamku wawelskiego. Nasza kolekcja dzięki tym nabytkom będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna w świecie – Brueghel i Heda na Wawelu to od dziś kolejne dwa ważne powody do odwiedzenia Polski i Krakowa – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.
 
Zakupione przez Zamek Królewski na Wawelu obrazy to dzieła jednych z najwybitniejszych siedemnastowiecznych malarzy niderlandzkich, powstałe w najlepszych latach ich twórczości. W zbiorach wawelskich nie było dotąd żadnych prac autorstwa Hedy ani któregokolwiek z Brueghelów – z wyjątkiem niewielkiego obrazu przypisywanego hipotetycznie Pieterowi II Brueghlowi. Oba dzieła mają udokumentowane pochodzenie od końca XIX wieku. Zakupione obrazy będą jednymi z najcenniejszych w liczącej około stu dzieł zamkowej kolekcji malarstwa niderlandzkiego (znaczną część z nich można oglądać na trwającej właśnie w Zamku wystawie „Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu”.
 
Nabytki zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i wspaniałych obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich.


Burzliwa historia wawelskich zbiorów

Polscy królowie, gromadząc dzieła najznakomitszych twórców europejskich, uczynili z Wawelu historyczne centrum kolekcjonerstwa. Szczególnie cenili sobie malarstwo włoskie oraz północnoeuropejskie. Zbiory królewskie w ciągu wieków uległy jednak zniszczeniu i rozproszeniu.
 
Kształtowanie wawelskiej kolekcji muzealnej rozpoczęło się z końcem XIX stulecia i było kontynuowane po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niestety zbiory Zamku poniosły szczególnie bolesne straty podczas II wojny światowej, zwłaszcza dotyczyło to sztuki dawnej, w tym malarstwa holenderskiego i flamandzkiego.
 

Źródło: MKiDN i Zamek Królewski na Wawelu


20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki 20220218 Wawel nowe nabytki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj