Gryf i elektryk. Kolejny specjalistyczny sprzęt dla Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach
2022-01-19

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od dziś może pochwalić się nowym, zaawansowanym technologicznie sprzętem: lekkim robotem pirotechnicznym PIAP GRYF oraz elektrycznym pojazdem marki Nissan. Po ambulansie pirotechnicznym oraz bramkach do automatycznej odprawy granicznej (ABC) to kolejny sprzęt przekazany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w ciągu ostatnich 5 miesięcy.

Przekazanie sprzętu nastąpiło dziś w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisławem Laciugą umowy użyczające Straży Granicznej ów sprzęt. W wydarzeniu wzięli udział również zastępca komendanta PSG w Krakowie-Balicach mjr SG Łukasz Tomczyk oraz prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Inwestycje w bezpieczeństwo i elektromobilność
To kolejny udany zakup na rzecz Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. Stałe doposażanie Placówki w najnowocześniejszy, specjalistyczny sprzęt to niezwykle ważna inwestycja. Przekazujemy sprzęt, który przede wszystkim usprawnia pracę funkcjonariuszy, oraz poprawia bezpieczeństwo na krakowskim lotnisku. Dziękuję kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za przekazane środki, które pozwolą na dozbrojenie Straży Granicznej. Całkowity koszt obu inwestycji zawiera się w kwocie ponad 804 tys. zł. To inwestycja w bezpieczeństwo i elektromobilność – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Samochód elektryczny kosztował 158 954,90 zł, natomiast robot pirotechniczny 645 240, 00 zł.

„Gryf” poradzi sobie w każdych warunkach
Robot będzie wykorzystywany do rozpoznania miejsc trudno dostępnych, a takich na terenie portu lotniczego nie brakuje. Funkcjonariusze z balickiej placówki z niecierpliwością oczekiwali na nowy sprzęt. Stanowić on będzie niezbędne wyposażenie zespołów zajmujących się prowadzeniem działań minersko-pirotechnicznych.

Najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt, spełniający najwyższe standardy, ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na lotnisku oraz zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym. To również gwarancja najwyższego poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy.

Zakupiony robot składa się z bazy mobilnej z manipulatorem oraz z panelu sterującego. Jest przystosowany do prowadzenia działań rozpoznawczych i neutralizacyjnych w różnych warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz, znaczne nasłonecznienie, upały). Także warunki terenowe nie są dla niego przeszkodą: może poruszać się zarówno po terenie utwardzonym, jak i trawiastym, piaszczystym czy kamienistym). Poradzi sobie z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, promieniotwórczymi.

Ma 4 kolorowe kamery zainstalowane na bazie mobilnej i manipulatorze. Oświetlacze światła białego lub podczerwieni umożliwiają poruszanie się bazy mobilnej i wykonywanie pracy manipulatorem w warunkach braku oświetlenia zewnętrznego. Panel sterujący wyświetla wizualizację obrazu z kamer robota na 10” ekranie dotykowym.

Główną zaletą „Gryfa” jest jego zwrotność. Waży niespełna 50 kg, a manipulator o pięciu stopniach swobody umożliwia mu przenoszenie przedmiotów o wadze do 15 kg. Jest łatwy w transporcie. Umie też pokonywać schody (trapy statków powietrznych). Po demontażu kół może prowadzić działania w wąskich przestrzeniach, w tym na pokładach samolotów. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwala zarazem na montaż dodatkowych elementów, jak również łatwą zmianę konfiguracji. Ciekawym i bardzo istotnym elementem wyposażenia jest też tzw. bank narzędzi, zwiększający możliwości realizacji operacji manipulatora.

„Gryf” wspierać będzie codzienne działania funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, związane m.in. z rozpoznaniem, podjęciem i transportowaniem podejrzanych przedmiotów oraz ich neutralizacją. Jego wykorzystanie będzie minimalizowało ryzyko narażenia pirotechników na utratę zdrowia i życia.

Straż Graniczna w Balicach dysponowała dotychczas średnim, mobilnym robotem Digital Vanguard oraz nowoczesnym, dużym – aż 315-kilogramowym – urządzeniem z rodziny PIAP – robotem IBIS. Nowy robot to dla jednostki dodatkowe możliwości operacyjne.

Elektryk: proekologiczny i lepiej przystosowany
Oprócz inwestycji w bezpieczeństwo Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od 2022 roku włącza się również w realizację założeń Programu Rozwoju Elektromobilności. Proekologiczny, elektryczny pojazd marki Nissan Leaf, zakupiony ze środków Wojewody Małopolskiego i przekazany balickiej Placówce, użytkowany będzie głównie podczas realizacji zadań na płycie postojowej lotniska oraz przy obsłudze działań radiometrycznych. Pojazd jest lepiej przystosowany do służby niż dotychczas użytkowane pojazdy. Nie do przecenienia jest także aspekt ekonomiczny zakupu – mniejsza awaryjność oraz niższe koszty eksploatacji.  

Skuteczność Straży Granicznej, bezpieczeństwo lotniska
– Sprzęt zakupiony przez Wojewodę Małopolskiego i przekazany Placówce SG w Krakowie – Balicach to już kolejna inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo pasażerów i portu lotniczego Kraków – Airport, lecz także inwestycja w zwiększenie skuteczności działań podejmowanych przez funkcjonariuszy balickiej placówki – podkreśla komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisław Laciuga.

– Priorytetami krakowskiego lotniska są komfort i bezpieczeństwo, ale, jak cała branża lotnicza, podejmujemy też działania związane z wyzwaniami środowiskowymi i ekologicznymi. Cieszy nas zatem fakt, że dzięki kolejnym funduszom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pasażerowie oraz cała załoga Kraków Airport i inne służby pracujące na lotnisku, będą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo na najwyższym poziomie w postaci kolejnego robota pirotechnicznego – dodaje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód 20220119 Lotnisko robot samochód
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj