Polski Ład dla emerytów, rencistów, przedsiębiorców
2022-01-17

– Polski Ład to historyczna i ogromna reforma przygotowana z myślą o Polakach, o przyszłości Polski. To kompleksowy program wprowadzający m.in. obniżkę podatków i wyższe świadczenia dla milionów Polaków. To więcej pieniędzy w kieszeniach niemal 18 mln podatników – w sumie ok. 17 mld zł rocznie – mówił dziś na briefingu prasowym dotyczącym Polskiego Ładu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

W briefingu uczestniczyli również Bożena Drabik – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz dr Marcin Kopeć – dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

Przełomowa reforma, wielość wyzwań 

– Wdrażanie tak dużej reformy wiąże się również z wprowadzaniem ewentualnych korekt. Reagujemy na bieżąco. Jeśli w styczniu korzystne zmiany nie zostały uwzględnione przy wypłacie świadczenia, w lutym przekazane zostanie wyrównanie. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które obliguje do tego, by w najbliższych dniach wypłacone zostały środki wyrównujące różnice w błędnie obliczonych wynagrodzeniach. Dziękuję za wsparcie, jakiego w sprawach Polskiego Ładu udziela przedsiębiorcom Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dziękuję również wszystkim pracownikom Administracji Skarbowej za pełną mobilizację i pomoc podatnikom – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polski Ład korzystny dla 90% Polaków

Każdy średnio i mniej zarabiający, każda osoba, która jest zatrudniona na umowie o pracę i zarabia do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie – na reformie nie straci. Dla tych osób jest ona korzystna lub neutralna. Ok. 90% Polaków zarabia poniżej tej kwoty. Ci, którzy zarabiają do 4920 zł – zyskają. Reforma jest zatem korzystna lub neutralna dla 90% Polaków, w tym seniorów.

W portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek o stawce 32% zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys. 

Najważniejsze rozwiązania:

• Historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,

• Wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł,

• Kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy,

• Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł,

• Fair Play w zakresie składki zdrowotnej,

• Podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom,

• Podatkowe fair play wobec państwa.

Z perspektywy emerytów i rencistów

Emeryci i renciści otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. brutto nie stracą. Ci emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie. 

– Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe. W ramach systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej grupie jest ok. 8 mln osób. Świadczenia wyższe – w wysokości pomiędzy 4921 zł a 12 800 zł – pobiera 421 tys. osób. Od lutego, po zmianie wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów, Polski Ład będzie dla ich wypłat neutralny – będą otrzymywali świadczenie w tej samej wysokości, w jakiej otrzymywali w roku 2021. Oczywiście do marca, kiedy nastąpi waloryzacja świadczeń i ich wysokość wzrośnie. To oznacza, że praktycznie dla wszystkich emerytów i rencistów Polski Ład jest korzystny lub neutralny. W lutym 2022 r. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł. W Małopolsce będzie to 33 tys. osób, a kwota wyrównania wyniesie 3 mln zł – tłumaczy dr Marcin Kopeć, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

Emeryturę większą niż 12,8 tys. zł miesięcznie ma mniej niż 460 osób w Polsce. To około 0,005% wszystkich emerytów i rencistów ZUS.

Wprowadzana reforma będzie korzystna dla ok. 94% emerytów i ok. 98% rencistów. Dla ok. 6% emerytów i ok. 2% rencistów pozostanie neutralna.

Krajowa Administracja Skarbowa wspiera podatników

Małopolskie urzędy skarbowe i Izba Administracji Skarbowej w Krakowie wspierają podatników w prawidłowym stosowaniu nowych przepisów. Placówki KAS udzielają informacji na wiele sposobów:

- poprzez Infolinię Krajowej Informacji Skarbowej: 801 055 055 – dla telefonów stacjonarnych i 22 330 03 30 dla telefonów komórkowych,

- na bezpośrednich spotkaniach z podatnikami (3 tys. spotkań w skali kraju), live-chatach www.gov.pl/web/polski-lad i webinarach,

- podczas dyżurów urzędów skarbowych od 8:00 do 19:00 (na bezpośrednie spotkanie w urzędzie można umówić się przez stronę wizyta.podatki.gov.pl),

- poprzez portale informacyjne podatki.gov.pl oraz wiecejwportfelach.gov.pl – można tam znaleźć m.in. kalkulator wynagrodzeń i obliczyć miesięczną wysokość pensji netto,

- na szkoleniach online – www.malopolskie.kas.gov.pl,

- do dyspozycji podatników jest także nowy System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA https://eureka.mf.gov.pl.

– Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów. Pomożemy im zrozumieć i poprawnie zastosować nowe przepisy – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Bożena Drabik i dodaje:

– Mamy świadomość, że ta kompleksowa nowelizacja przepisów, największa od lat, generuje wiele pytań. Dlatego zapraszamy wszystkich na nasze szkolenia online i konsultacje podczas dyżurów.

Dotychczasowe wsparcie ZUS dla przedsiębiorców

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych szeroko wspiera przedsiębiorców. Z myślą o nich organizujemy spotkania konsultacyjne i szkolenia przez Internet. Prowadzimy podstronę zus.pl o zmianach na podstawie Polskiego Ładu. We współpracy z KAS proponujemy indywidualną opiekę dla przedsiębiorców w placówkach ZUS i KAS. Za pomocą „kalkulatora z ZUS” będzie można wyliczyć miesięczną podstawę wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność – dodaje dyrektor Oddziału ZUS w Krakowie dr Marcin Kopeć. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Podczas briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał również główne założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – jednego z programów współtworzących Polski Ład. 

– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem. W pierwszym roku działania programu ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. W Małopolsce już złożono 32 895 wniosków, którymi jest objętych 33 918 dzieci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

– Polski Ład to przełomowy program rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. To nie tylko korzyści wynikające z obszaru podatkowego, ale także wsparcie rodzin za pośrednictwem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Polski rząd chce wspierać rodziny w możliwie największym stopniu, tak aby stale poprawiać ich sytuację i jakość życia. To kolejna realna pomoc, mająca też taki wymiar, że ułatwia godzenie życia rodzinnego z zawodowym – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Przypomnijmy. Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić wyłącznie online za pośrednictwem: 

• Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS 

• Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia 

• Bankowość elektroniczną, przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A., 

Więcej: https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=13645http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/20210117 prezentacja.pptx

20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład 20210117 briefing Polski Ład
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj