Na Wawelu o tym, że Śląsk to wspólna sprawa
2021-05-02

Dokładnie 100 lat temu, 2 maja 1921 roku, wybuchło III Powstanie Śląskie, które ostatecznie przyniosło Polsce i Ślązakom upragniony rezultat – lepiej zagospodarowane tereny Górnego Śląska. W wyjątkowy sposób przypomnieliśmy tamte wydarzenia.

O 20:21 na murze Zamku Królewskiego na Wawelu odbył się multimedialny pokaz filmu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Film przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przy współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu. 

Animacja prezentuje trudną historię Górnego Śląska z zaznaczeniem kluczowych wydarzeń tego regionu. W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku marcowego plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Górnego Śląska, wybuchło III Powstanie Śląskie – ostatni, najdłuższy i najkrwawszy ze śląskich zrywów. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29% terenu i 46% ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

- Wawel – to wyjątkowo reprezentacyjne i symboliczne dla polskiej historii miejsce – stało się dziś przestrzenią do opowiedzenia losów Górnego Śląska i tych trudnych chwil, które rozegrały się tam w 1921 roku. Prezentacja w plenerze odbyła się w wielu miejscach w kraju jednocześnie, m.in. na Górze św. Anny, o którą powstańcy toczyli krwawe boje, we Wrocławiu, Rzeszowie czy Lublinie. Jednym głosem mówimy dziś, że Śląsk to nasza wspólna sprawa – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Animację można zobaczyć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a także na profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.


Źródło informacji historycznych:

https://krakow.ipn.gov.pl/


ŚląskWspólnaSprawa1ŚląskWspólnaSprawaŚląskWspólnaSprawa2Śląsk 2Śląsk 3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj