Walka na wszystkich frontach: dodatkowe karetki, ponad 300 kolejnych łóżek, wsparcie WFOŚ
2021-03-30

- Walka z epidemią toczy się na wszystkich frontach. To nie tylko ciągła i sukcesywna rozbudowa liczby łóżek covidowych w szpitalach i poszerzanie potencjału szpitali tymczasowych, ale także m.in.  – tak istotne – zwiększanie liczby karetek. Dajemy z siebie wszystko. Doskonałym przykładem konstruktywnego wsparcia w walce z epidemią jest deklaracja WFOŚ o przekazaniu szpitalom tymczasowym środków na wywóz odpadów. Razem szukamy rozwiązań, bo razem jesteśmy silniejsi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na briefingu prasowym wojewoda omówił aktualną sytuację epidemiczną w województwie oraz przedstawił ostatnie działania w walce z epidemią.


10 kolejnych karetek
Epidemia wiąże się m.in. ze zwiększoną liczbą wyjazdów karetek. W oparciu o rekomendacje Wojewody Małopolskiego Minister Zdrowia od 22 marca zwiększył liczbę karetek funkcjonujących w Małopolsce. To 17 ZRM-ów, które już wsparły system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Nowe ZRM-y pojawiły się w następujących lokalizacjach: Biecz (wydłużenie godzin pracy), Nowy Targ, Wadowice, Oświęcim, Niepołomice, Zakopane, Chrzanów, Miechów, Myślenice, Kraków (dwie lokalizacje), Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Brzesko, Limanowa, Bochnia, Nowy Sącz.

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu liczby karetek. Od 1 kwietnia będzie to 5 dodatkowych ZRM-ów (w Krakowie, Wieliczce, Zakopanem, Proszowicach i Gorlicach), a w pięciu przypadkach nastąpi wydłużenie godzin pracy (w Krakowie, Libiążu, Mszanie Dolnej, Lisiej Górze).

Ponad 300 kolejnych łóżek covidowych
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił również plan rozwijania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19 na najbliższe dni.

I tak w oparciu o decyzje, które wydaliśmy już wcześniej, lub te procedowane wczoraj, liczba łóżek covidowych pomiędzy 29 marca a 1 kwietnia zwiększy się o blisko 320.

Wczoraj weszły w życie decyzje Wojewody Małopolskiego zwiększające liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 w następujących szpitalach: Uniwersyteckim w Krakowie (o 40), im. Jana Pawła II w Krakowie (o 25), Brzesku (o 10), Chrzanowie (o 28), Gorlicach (o 7), Nowym Targu (o 55), im. E. Szczeklika w Tarnowie (o 18)

Z kolei 31 marca zaczną obowiązywać decyzje zwiększające liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach: im. L. Rydygiera w Krakowie (o 27), im. E. Szczeklika w Tarnowie (o 20), w Oświęcimiu (o 4), w Bochni (o 13).

Natomiast 1 kwietnia wejdą w życie decyzje zwiększające liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach: im. Jana Pawła II w Krakowie (o 28) oraz Proszowicach (o 15).

Kolejny moduł w EXPO
Szpital tymczasowy w krakowskiej hali EXPO sukcesywnie rozwija swój potencjał. Wczoraj został tam uruchomiony kolejny – czwarty już – moduł 28-łóżkowy. Tym samym szpital udostępnił łącznie 132 łóżka, w tym 20 respiratorowych. Potencjał oddziału intensywnej terapii został zwiększony już w miniony piątek 26 marca (z początkowych 10 do 20).

Według ostatniego raportu (z 29 marca) w szpitalu przebywało 84 pacjentów, w tym 9 na oddziale respiratorowym.

Pod kątem poszerzenia potencjału szpitala tymczasowego hali EXPO wydaliśmy łącznie 281 decyzji – skierowań (w tym dla 166 lekarzy i 113 pielęgniarek). W przygotowaniu są kolejne. Zatrudnionych na tę chwilę zostało 50 osób (lub jest w trakcie zatrudniania).

Niezależnie od wydawanych decyzji wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał do dyrektorów ponad 40 szpitali w całym regionie prośbę o skierowanie do pracowników apelu o indywidualne zgłaszanie się na dyżury w szpitalu tymczasowym EXPO. Przypomnijmy, że do dyspozycji personelu medycznego pozostaje hotel dla medyka. Tę funkcję pełni Hotel Royal w Krakowie.

- Wierzę, że pojawią się medycy, którzy zechcą w taki sposób wesprzeć szpital tymczasowy. Serdecznie zachęcam. Przed nami najtrudniejszy okres. Każde wsparcie ma tu znaczenie. Indywidualne zgłaszanie się na dyżury w szpitalu tymczasowym EXPO to dodatkowe wzmocnienie kadrowe – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wzmożona praca SOR-ów i punktów świątecznej opieki medycznej podczas Świąt
Według przewidywań to właśnie podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych można się spodziewać zwiększonej liczby zachorowań. Dlatego też wojewoda małopolski Łukasz Kmita skierował do podmiotów leczniczych prowadzących SOR-y, Izby Przyjęć oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce prośbę o zapewnienie zwiększonej obsady kadrowej, tak aby w pełni zabezpieczyć potrzeby mieszkańców Małopolski.

- Patrząc na doświadczenia z ubiegłych miesięcy, Szpitalne Oddziały Ratunkowe/Izby Przyjęć oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej muszą być przygotowane na ewentualność znacznego zwiększenia liczby pacjentów w ww. okresie, tj. od Wielkiego Piątku (2 kwietnia) do wtorku 6 kwietnia (poświąteczny wtorek). Uprzejmie proszę o zapewnienie zwiększonej obsady kadrowej w prowadzonych SOR-ach/IP oraz placówkach udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tak aby w pełni zabezpieczyć potrzeby mieszkańców Małopolski - szczególnie w okresie świątecznym. Proszę, aby w przypadku nagłego zachorowania, każdy pacjent miał możliwość kontaktu z lekarzem, a tym samym został szybko zdiagnozowany i jeśli okaże się to konieczne poddany izolacji lub hospitalizacji – napisał wojewoda Łukasz Kmita.

Wsparcie WFOŚ dla szpitali tymczasowych
Walka z epidemią ma wiele wymiarów, z których być może nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jednym z nich jest kwestia utylizacji odpadów powstających w szpitalach tymczasowych. Placówki te otrzymają dodatkowe wsparcie w tym zakresie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeznaczy na ten cel 300 tys. złotych.

– Rada Nadzorcza i Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podjęły decyzję o przeznaczeniu kwoty 300 tys. złotych na utylizację skażonych, pocovidowych odpadów medycznych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy przygotowani, aby wydzielić dodatkową pulę środków, ograniczając koszty własne funkcjonowania Funduszu. To wsparcie dla szpitali tymczasowych uzyskało pełną aprobatę ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska – mówił prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Maseczki dla mieszkańców powiatów z największą zapadalnością
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita skierował do włodarzy czterech małopolskich powiatów z największą zapadalnością na 10 tys. mieszkańców pismo potwierdzające możliwość otrzymania łącznie 1,2 mln maseczek.

Trafią one do mieszkańców Krakowa, powiatów: krakowskiego, oświęcimskiego, wielickiego oraz wadowickiego. Maseczki będą transportowane przez samochody Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego do miejsc wskazanych przez starostów.

Masowe punkty szczepień w powiatach
Jak zapowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dziś odbędzie się wideokonferencja z małopolskimi jednostkami samorządu terytorialnego. Podczas spotkania omówimy koncepcję zwiększania liczby punktów szczepień populacyjnych.

– Rząd wprowadza mechanizmy umożliwiające tworzenie przez samorządy masowych punktów szczepień. Wydajność takich punktów szczepień jest uzależniona od liczby mieszkańców, które będą obsługiwały. Liczymy na to, że samorządowcy, którzy są w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami będą chcieli włączyć się w apel – myślę, że całego społeczeństwa – aby jak najszybciej przygotować punkty szczepień i jak najszybciej zorganizować proces szczepień. Jesteśmy przekonani, że we współpracy z samorządami, tak jak wczoraj się to zadziało w Krakowie, jesteśmy w stanie zbudować pewien model, który będzie obowiązywał w całej Małopolsce. Wszystko to omówię na wideokonferencji z samorządowcami – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Dane epidemiczne 30.03.2021

20210330 Briefing Wojewody Małopolskiego 20210330 Briefing Wojewody Małopolskiego 20210330 Briefing Wojewody Małopolskiego 20210330 Briefing Wojewody Małopolskiego 20210330 Briefing Wojewody Małopolskiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj