Małopolska Tarcza Antykryzysowa: 10 ambulansów dla małopolskich szpitali
2020-06-26

Przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałkowie Łukasz Smółka przekazali dyrektorom małopolskich szpitali 10 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia, które zostały zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W sumie do regionu trafi 50 nowych ambulansów. Ich zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich. W wydarzeniu uczestniczył również wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz I wicewojewoda Zbigniew Starzec. 

- Wymiernym efektem współdziałania administracji samorządowej i rządowej jest przekazanie nowych ambulansów dla małopolskich szpitali. To skuteczna pomoc w ratowaniu zdrowia i życia. Dziękuję służbie medycznej za ogromne zaangażowanie w tym trudnym okresie – mówił wojewoda P. Ćwik.

W ramach Pakietu Medycznego 46 partnerów z Małopolski otrzyma sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, a także 50 nowoczesnych ambulansów. Pierwsze dwa pojazdy już w połowie maja dotarły do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dziś przyjechało kolejnych 10 ambulansów. Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich pięćdziesięciu pojazdów to około 31 mln zł.

Ambulanse to nowoczesne samochody, które zostały w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesło kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych.

Ambulanse, w związku z trwającą epidemią koronawirusa, będę też wyposażone w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

Dwie karetki z dziesięciu otrzyma Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, a pozostałe 8: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni im. bł. Marty Wieckiej, Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Szpital św. Anny w Miechowie, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach. 

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (320,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). Obecnie trwa realizacja I etapu, uruchomiony został II etap i rozpoczęto pracę koncepcyjną nad pakietem rozwoju. W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono ok. 1 mld Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa. 

Źródło: UMWM


Przekazanie_karetek4_20200626Przekazanie_karetek7_20200626Przekazanie_karetek5_20200626Przekazanie_karetek_20200626Przekazanie_karetek1_20200626
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj