2025-07-09
Wideokonferencja dotycząca sytuacji pogodowej w Małopolsce. Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Ryszard Jaworski oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa Sławomir Dyl

- Sytuacja pogodowa jest dynamiczna i dalej bardzo poważna. Front burzowy przechodzi przez Małopolskę. Na tę chwilę nie mamy przekroczonych stanów alarmowych na rzekach, ale wiemy, jak znaczące szkody mogą poczynić w naszym regionie zwłaszcza te mniejsze cieki. Obowiązują ostrzeżenia wysokiego stopnia. Alerty wskazują na możliwość wystąpienia podtopień. Służby pozostają w pełnej gotowości. Chcemy również Państwu przekazywać aktualne informacje, a jednocześnie na bieżąco weryfikować Wasze potrzeby i obszary, w których możemy udzielić Wam wsparcia, bo to Wy jesteście najbliżej mieszkańców. Jesteśmy do Waszej dyspozycji i będziemy reagować na Wasze zgłoszenia – zarówno jeśli chodzi o wnioski o pomoc doraźną dla poszkodowanych, jak i ewentualne zaangażowanie żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na spotkaniu w przedstawicielami małopolskich gmin.

W wideokonferencji wzięli udział dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, szefowie małopolskich służb i dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.

2025-07-09
Na zdjęciu złamane drzewo blokujące drogę w lesie.

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1. Na rzekach mamy przekroczony jeden stan alarmowy (rzeka Sękówka – stacja Gorlice) i przekroczone stany ostrzegawcze na kilku stacjach (rzeki: Biała, Dunajec, Białka, Biały Dunajec).
2. Dziś od północy do godziny 12.00 strażacy otrzymali 88 zgłoszeń – najwięcej na Podhalu (KP PSP Zakopane – 31; KP Nowy Targ – 9). Interwencje to głównie udrażnianie przepustów i usuwanie połamanych gałęzi ze szlaków komunikacyjnych.
3. Bez prądu jest ok. 1,8 tys. osób (27 stacji; najwięcej w gminie Krzeszowice). Awarie są na bieżąco usuwane.
4. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzone zostały w gminach Kęty i Brzeszcze oraz mieście Grybowie.

2025-07-09
Na dużym ekranie na ścianie widać miniatury ekranów podczas wideokonferencji. Na małym ekranie na stole widać siedzących na tle niebieskiej ścianki dyrektor generalną Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucynę Gajdę, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzeja Paska wraz z II zastępczynią Justyną Czopek.

Odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Wzięli w nim udział: minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński oraz przedstawiciele służb.

Omawiana była aktualna i prognozowana sytuacja hydro-meteorologiczna. Uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek wraz z II zastępczynią Justyną Czopek, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

2025-07-09
Alert RCB na 8-10.07. - intensywne, nawalne opady deszczu

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na Białym Dunajcu – stacja Zakopane-Harenda. Na tę chwilę na rzekach nie ma przekroczonych stanów alarmowych. Bieżąca informacja o stanie wody w rzekach: https://hydro.imgw.pl/#/  
2. Największe sumy opadu wystąpiły w zlewni Górnego Dunajca w Tatrach – 64,4 mm w Poroninie, w ciągu 12 godzin największe wzrosty stanów wód wystąpiły na Białym Dunajcu do 74 cm.
3. Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki mają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą. Ze zbiornika Dobczyce utrzymywany jest zwiększony odpływ 8,4 m3/s. Stan potoku Malinówka i rzeki Serafa powyżej suchych zbiorników w strefie stanów niskich. Zbiorniki suche Malinówka 1, 2, 3, Bieżanów i Serafa 2 puste, brak piętrzenia.

2025-07-08
Grafika przedstawiająca fragment mapy Polski z ostrzeżeniami meteorologicznymi dla województwa małopolskiego.

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1.    Na rzekach na tę chwilę nie ma stanów ostrzegawczych i alarmowych. Odnotowano opady nieprzekraczające 5 mm (najwyższe na stacji Inwałd na Sole - 5 mm. Największe wzrosty stanów wody miały miejsce na Dunajcu w Czchowie o 25 cm i na Rabie w Dobczycach o 25 cm (co ma związek ze zwiększonym zrzutem ze zbiornika).
2.    Od ostatniego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Straż Pożarna nie odnotowała nowych poważnych zdarzeń. Strażacy przeprowadzili 93 interwencje (w tym usuwanie 75 wiatrołomów) – większość to zdarzenia z poprzedniej doby.

3.    Bez prądu jest 830 odbiorców (najwięcej w rejonie bocheńskim - 375) i 10 stacji. 
4.    Z magazynów przeciwpowodziowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydaliśmy 4 tys. worków dla gminy Kęty. Obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe.

2025-07-08
Na zdjęciu sala Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Przy stole siedzą bokiem do obiektywu: po lewej, nieco w głębi dyrektor generalna MUW w Krakowie Lucyna Gajda, obok wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, po prawej małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Przemysław Przęczek.

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz ministra Marcina Kierwińskiego. 

Omawiana była obecna i prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna. Uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Przemysław Przęczek, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek wraz z II zastępczynią Justyną Czopek, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik wraz z II zastępczynią, rzecznikiem prasowym wojewody małopolskiego Joanną Paździo. 


2025-07-08
Przy stole siedzą, od lewej - wicewojewoda Elżbieta Achinger, I zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Anna Połoska-Wróbel, wojewoda Krzysztof Jan Klęczar, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek. Za nimi stoi niebieska ścianka z orzełkiem i logiem wojewody.

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się kolejne spotkanie w związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi i możliwymi podtopieniami w kraju. Wideokonferencji przewodniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz. 

Obecni byli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wicewojewodowie Elżbieta Achinger, Ryszard Śmiałek, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek i dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

wstecz    do góry     drukuj