Wicewojewoda Ryszard Śmiałek z wizytą w Wydziale Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie
2024-03-06

Do jego zadań należy między innymi wydawanie i cofanie zezwoleń na pobyt czasowy i stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, a także wydawanie i wymiana kart pobytu. Wydział Spraw Cudzoziemców – bo o nim mowa – odwiedził dzisiaj II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Towarzyszyła mu dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Wicewojewoda spotkał się z kierownictwem i pracownikami, a także poznał statystyki dotyczące realizowanych przez Wydział zadań.

Ogrom pracy i wyzwań

W ubiegłym roku do Wojewody Małopolskiego złożono ponad 43,5 tys. wniosków pobytowych i blisko 37,5 tys. wniosków o zezwolenie na pracę. Wydanych zostało prawie 40 tys. decyzji na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego RP. Liczba wydanych decyzji o udzieleniu zezwolenia na pracę to prawie 33,3 tys. To ogrom pracy i wyzwań. Liczby te pokazują także, jak bardzo nasz region jest atrakcyjny dla obywateli państw trzecich, którzy tutaj odnajdują dom i miejsce pracy – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Blisko 45 tys. osób odwiedziło Punkty Informacyjno-Doradcze

W ramach Punktów Informacyjno-Doradcze (PID) znajdujących się w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu Wydział Spraw Cudzoziemców obsłużył bezpośrednio w minionym roku blisko 45 tys. osób, niemal 90 tysięcy osób telefonicznie i prawie 86 tys. w ramach kontaktu mailowego. Największą pracę w tym zakresie wykonał punkt w Krakowie (prawie 41 tys. osób obsłużonych w ramach kontaktu osobistego, ponad 67 tys. telefonicznie i ponad 40 tys. drogą mailową).

Ponadto w 2023 r. udzielono niemal 58,5 tys. odpowiedzi na e-maile skierowane na skrzynkę rezerwacja.opt@muw.pl.

Także w sobotę

Aby ułatwić załatwienie spraw, w siedzibie Wydziału przy ul. Przy Rondzie 6 w Krakowie w wybrane soboty organizowane są dni otwarte. Można wówczas dołączyć dokumenty do spraw w toku, uzyskać bezpłatną pomoc w zakresie przygotowania wniosku, uzyskać informacje ogólne dotyczące legalizacji pobytu i pracy, uzyskać szczegółowe informacje o sprawach w toku, a także odebrać kartę pobytu.

Inicjatywa ta ułatwia załatwianie spraw obywatelom państw trzecich, którzy planują wystąpić do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt lub są w trakcie procedury legalizacyjnej. Korzystają z niej także pracodawcy zatrudniający obywateli państw trzecich, pełnomocnicy z naszego regionu oraz osoby zainteresowane procedurami legalizacji pobytu i pracy obywateli państw trzecich.

- Możliwość załatwienia sprawy lub uzyskania konkretnej pomocy i wiedzy w zakresie legalizacji pobytu  w sobotę to inicjatywa, która cieszy się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku odbyły się 34 takie wydarzenia. Skorzystało z nich prawie 5,2 tys. osób. Najbliższa sobota w ramach dni otwartych będzie 9 marca. Chcę szczególnie podziękować pracownikom Wydziału Spraw Cudzoziemców właśnie za tę otwartość i zaangażowanie w niesienie pomocy także w sobotę – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.


Szczegółowo o najbliższym „Dniu otwartym INFO.OPT” pisaliśmy tutaj: https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=15808



20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW 20240306_Przy_rondzie_wizyta_IIWW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj